Paying for Electrical Energy
[////////// under construction
//////////]
Objectives
• Know that energy can be measured in units of kWh
• Be able to use an alternative set of units in order
to calculate energy
Task 1 - Recap
Remind the person next to you:
- the units normally used to measure energy.
- the units gas and electricity companies use to
measure energy.
- the definition of a Watt.
- the definition of a kilowatt-hour.
Task 2
Somewhere in your home is an "electricity meter", like
the one in the picture below. Each time a kilowatt-hour of
electrical energy is used, the number increases by 1. The
electricity company looks at how much the reading has increased each
month and charges you a set rate for each "unit" (kWh) of electrical
energy you have used.

A unit of electricity costs around 14p. The total
cost of the electricity used can be calculated using the formula you
learned last lesson:
Cost = units
used × cost per unit |
Task 3
Complete the problems on this
worksheet, by working out the number of units used and the cost of
electricity. Your teacher will help you to complete the first one
as an example.
Task 4
A
Homework/Extension
A
|